Terapija udarnim valom - Shock wave
Terapija udarnim valom (Engl. ESWT – Extracorporeal shock wave therapy) se primjenjuje kod hroničnih entezopatija i tendinopatija (upala tetiva i njihovih hvatišta), sa ili bez kalcifikata. Može se koristiti kao individualna terapija ili u kombinaciji sa fizikalnom terapijom.
Djelovanje se zasniva na primjeni mehaničkog vala pod visokim pritiskom na tkivo, uzrokuju se mikrotraume koje će potaknuti organizam da “pozove” medijatore upale. Nastaje stanje koje se prevodi iz hronične u akutnu upalu i potiče tijelo na samoizlječenje tendinopatije ili entezitisa.
Indikacije
Terapija udarnim valom relativno je kratka procedura i traje oko 10 minuta. Započinje se lociranjem mjesta boli, njegovim označavanjem, te se nastavlja primjenom terapije. Tokom postupka pacijent može osjetiti razne senzacije u rasponu od trnaca, bockanja, lagane neugode ili blage bolnosti. Neposredno nakon terapije pacijent ima analgetski efekat, smanjenje bola koje traje 1-2 dana. Oko 3-4 dana od terapije može nastupiti pogoršanje stanja zbog nastale kontrolisane upale u tkivu koji smo izazvali. Pacijentu se daje savjet da se u naredna 24 sata nakon terapije suzdrži od većih fizičkih aktivnosti. Terapija udarnim valom se radi obično 5 puta, a najviše 8 puta u intervalima od 1x sedmično sa progresivnim poboljšanjem stanja tokom 16 sedmica od prve terapije.
Prema kliničkim studijama efikasnost terapije udarnim valom je do 85%.