Klinička mezoterapija bola
Klinička mezoterapija bola predstavlja simptomatsku terapiju kroz primjenu kombinacije lijekova u lokalno bolno mjesto u veoma površni segment kože (4 ili 6mm). Naziv potiče od same teorije djelovanja. Mezoderm je embriološkog porijekla kao i meka tkiva (mišić, zglob, tetiva, ligament) te primjenom lijekova preko mezoderma i receptora se dobija željeni efekat.
Efekat mezoterapije je prvenstveno simptomatsko analgetski (smanjenje bola), smanjuje se lokalni spazam mišića te time pacijent može da primjeni pokret, terapiju vježbom i započne oporavak.
Klinička mezoterapije je zasnovana na hipotezi da su mikro doze aktivnih supstanci dovoljne i bezbjedne (malo, razrijeđeno i u pravo mjesto), s obzirom da je koža veoma aktivan organ. Prednost kliničke mezoterapije je da unosimo lijek u lokalnu regiju, absorbcija lijeka u sistemsku cirkulaciju je minimalna te nema loših efekata na gastrointenstinalni sistem, bubrege i jetru.
Mezoterapiju bola najčešće koristimo kod pacijenata koji imaju:
Sama procedura traje do 5minuta. Nakon dezinfekcije kože pacijenta, aplicira se kombinacija lijekova u dubinu od 4-5mm u malim količinama (0.10ml), u 5-10 tačaka u lokalno bolno mjesto. Može se primjeniti manuelno ili uz pomoć Mezogun pištolja koji ubrizgava željenu količinu lijekova.
Primjenjuje se jedanput sedmično te se primjena može ponoviti do 4x. Najčešće se daju analgetici, miorelaksansi, anestetici, fiziološka otopina, te GUNA kolageni (bioregenerativni).